Bednarska Żaneta – kim jest oszustka proponująca 200 zł kaucji za nieistniejące mieszkania? Kolejne ofiary oszustwa

Podziel się z innymi

Kim jest Żaneta Bednarska – oszustka z Warszawy? Jak to możliwe, że kaucja za wynajęte luksusowe mieszkanie w centrum Warszawy to zaledwie 200 złotych? To pytanie zadawało sobie setki osób, które nie dały się oszukać Żanecie Bednarskiej, która na facebookowych grupach zrzeszających warszawiaków poszukujących mieszkania na wynajem próbowała dokonać oszustwa. Pomiędzy 9, a 17 lutego na popularnym portalu OLX.pl oraz na Facebooku pojawiało się kilka bardzo atrakcyjnych ogłoszeń. Niestety wszystkie okazały się oszustwem.

szwedka oszustwo mieszkanie
Szwedka nadal zamieszcza ogłoszenia w sieci usiłując oszukać kolejne osoby

Pomiędzy 9, a 17 lutego 2022 roku w serwisach ogłoszeniowych, po wpisaniu frazy „mieszkanie wynajem warszawa” można było natknąć się na kilka przyciągających uwagę ogłoszeń. Wszystko za sprawą bardzo atrakcyjnej ceny za wynajem luksusowych lokali mieszkalnych, która miała być wabikiem na singli i pary poszukujących mieszkania na wynajem w stolicy. Każda z ofert w bardzo krótkim czasie notowała rekordową liczbę wyświetleń, a z relacji osób, które rozpoczęły korespondencję z oszustką wynika, że ofiarami oszustwa mogło paść wiele osób.

200 zł kaucji za wynajem mieszkania w centrum Warszawy

Na pierwszy rzut oka każde z zamieszczonych ogłoszeń wyglądało normalnie i nie budziło jakichkolwiek wątpliwości. Oferty zawierały szczegółowy opis lokalu i jego wyposażenia, a nawet dokładny adres mieszkania przeznaczonego na wynajem. Nie brakowało również zdjęć, które nie były wizualizacjami, a autentycznymi fotografiami. Cena za wynajem plasowała się na poziomie od 1200 do 1350 złotych brutto za mieszkanie o wielkości 30/35 metrów kwadratowych. Zainteresowani byli także informowani o obowiązku pokrycia kosztów związanych z bieżącym zużyciem energii elektrycznej, które oscylowały w granicach 100 złotych miesięcznie. Ostatnim wydatkiem związanym z zawarciem umowy najmu w jak najszybszym czasie był powszechny i standardowy obowiązek uiszczenia kaucji, która zgodnie z treścią ogłoszenia miała wynosić nie jedną kwotę miesięcznego czynszu, a 800 złotych. Użytkownicy portalu OLX mogli również w dowolnej chwili nawiązać bezpośredni kontakt z oferentem poprzez wysłanie wiadomości lub wykonanie telefonu wybierając numer zamieszczony w zakładce kontakt.

Cena, która była od samego początku magnesem na najemców szukających komfortowego lokalu w jak najniższej cenie sprawiła, że chętnych nie brakowało. Właśnie wtedy – tuż po nawiązaniu kontaktu – dochodziło do oszustwa.

bednarska żaneta oszustwo mieszkanie
Dowód osobisty, którym posługuje się oszustka

Żaneta Bednarska chciała oszukać dziesiątki osób

Odpowiedź na wysłane pytanie o aktualność oferty przychodziła w zawrotnym tempie. W wielu przypadkach ofiary otrzymywały wiadomość nawet po 5 minutach. W korespondencji wynajmująca mieszkanie kobieta twierdziła, że tak niska cena za wynajem spowodowana jest tym, że na stałe przebywa w Szwecji i po prostu posiada kilka lokali w Warszawie, a te muszą przecież na siebie zarabiać. Miała sprawiać wrażenie osoby nie troszczącej się o jak największy zysk, wręcz przeciwnie – przedstawiała siebie jako człowieka wyrozumiałego i nie nastawionego na wielki zysk. Już te okoliczności powinny u wielu osób budzić uzasadnione obawy, ale niestety tak się w wielu przypadkach nie działo. Obiekcje pojawiały się dopiero wtedy, gdy padało konkretne pytanie o możliwość obejrzenia lokalu. To wtedy rzekoma właścicielka mieszkań, przy użyciu rozbudowanych i dokładnie przemyślanych zdań, tłumaczyła, że owszem jest to możliwe, ale dopiero za 10 dni jak przyleci do Polski przekazać klucze i niezbędne dokumenty. Pomimo licznych próśb o rezerwację mieszkania do czasu jej przyjazdu, nie było takiej możliwości. Zamiast tego kobieta proponowała jednak wpłatę kaucji pomniejszonej niejednokrotnie nawet o kilkaset złotych. W kilku przypadkach z kwoty rzędu 800 złotych zrobiło się zaledwie 200.

Wspieraj niezależne dziennikarstwo i pomóż mi w dalszym rozwoju portalu i programu, w którym rozmawiam z wyjątkowymi osobowościami ze świata polityki, sztuki, muzyki i show-bizzu. To moja praca, a jej kontynuowanie będzie możliwe jedynie dzięki Twojemu bezcennemu wsparciu i zaangażowaniu. Dziękuję!

Istotnym jest, że numer telefonu przeznaczony do bezpośredniego kontaktu z wynajmującą mieszkanie kobietą zarejestrowany był w Szwecji, a świadczył o tym numer prefix Korespondencja SMS odbywała się za pomocą aplikacji mobilnej WahtsApp.

Nie wiadomo jeszcze ile osób padło ofiarą oszustki grasującej w sieci i na facebookowych grupach związanych z wynajmem mieszkania w Warszawie kobiety. Jeśli potwierdzą się przypuszczenia oszukanych osób, to kobiecie grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności. O sprawie poinformowaliśmy organy ścigania.