Best of Shop – oszustwo na wielką skalę! Klienci bez pieniędzy i pomocy państwa

Podziel się z innymi

Best of Shop to oszustwo na wielką skalę. Tak twierdzą zdesperowani klienci, zdobywającego w szybkim tempie popularność sklepu z odzieżą na Facebooku. Na przestrzeni minionych 10 dni otrzymałem kilkadziesiąt maili z prośbą o zajęcie się sprawą. Chodzi o osobę prywatną, która korzystając z narzędzi oferowanych przez popularny serwis społecznościowy doprowadziła do niekorzystnego rozporządzenia mieniem kilkadziesiąt osób z całej Polski. Jak udało się ustalić kobieta nie działała sama. Informacje te potwierdzają zdesperowani klienci, którzy zostali nie tylko bez pieniędzy, ale też bez pomocy organów ścigania.

Best of Shop oszustwo na wielką skalę

Oszukani klienci prowizorycznie skonstruowanego fanpage na facebooku Best of shopp proszą o pomoc organy ścigania. Według wstępnych ustaleń ofiar wyrafinowanego i bezwzględnego oszustwa może być znacznie więcej. Best of shopp to strona założona na najpopularniejszym aktualnie serwisie społecznościowym. W przeciwieństwie do konkurencji jej, już nie anonimowy administrator, nie zamieszcza jakichkolwiek informacji o prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Również w zakładce „szczegółowe informacje” na próżno szukać jakichkolwiek danych kontaktowych. Niestety pomimo tych oczywistych i budzących natychmiastowe wątpliwości u wielu użytkowników i potencjalnych klientów braków – administratorowi udało się już oszukać kilkadziesiąt osób. Best of Shop (jeszcze do niedawna Queen of shopp – przyp red.) oferuje w licznych postach sprzedaż po okazyjnych cenach produktów luksusowych marek odzieżowych. Najczęściej są to bluzy, t-shirty, kurtki i spodnie form takich jak m.in Calvin Klein, Adidas i Saint Laurent. Te na pierwszy rzut oka do złudzenia przypominają oryginalne ubrania. To niestety jedynie miraż.

best of shop oszustwo
W trakcie 365 dni działalności strona prowadząca hurtową sprzedaż podrabianych ubrań zmieniła swoją nazwę trzykrotnie.

Best of shopp założono 22 lutego 2021 roku i pomimo, że strona działa od dopiero roku, to w tym czasie zdążyła zmienić już swoją nazwę aż trzykrotnie. Wszystko za sprawą rzeszy niezadowolonych i oszukanych klientów, którzy w poszukiwaniu sprawiedliwości regularnie zamieszczali posty zawierające ostrzeżenie przed dokonywaniem transakcji z udającą firmę osobą prywatną kryjącą się pod nazwą Best of shop. Oszustwo jest banalnie proste i dlatego zaskakującym jest, że do dziś, pomimo licznych dowodów i poszkodowanych, strona nadal działa, a jej administrator w poczuciu całkowitej bezkarności kontynuuje nadal przestępczy proceder.

Na czym polega oszustwo Best of Shop?

Oszustwo Best of Shop polega na zamieszczeniu w systematyczny i zaplanowany z góry sposób, licznych postów zawierających ofertę sprzedaży wyżej opisywanych ubrań. Niestety żaden wpis nie zawiera bezpośredniego odnośnika do witryny sprzedawcy, na której klient mógłby dokonać bezpiecznej transakcji. Do zakupu dochodzi jedynie wtedy, gdy potencjalny klient wyrazi zainteresowanie konkretnym produktem. Może to zrobić na kilka sposobów, ale najczęściej dzieje się to poprzez zostawienie komentarza pod zdjęciem lub przesłanie wiadomości do administratora fanpage. Właśnie wtedy bardzo szybko następuje kontakt zwrotny. Oznacza to, że oszuści ciągle trzymają rękę na pulsie swojego biznesu sprawdzając co kilka minut powiadomienia strony i odebrane wiadomości. Często również sami inicjują kontakt z zainteresowanymi. Szybka komunikacja buduje wśród klientów złudne poczucie zaufania, sprawia, że ci czują się pewniej do tego stopnia, że po otrzymaniu wiadomości z numerem konta bankowego są w stanie dokonać wpłaty określonej sumy pieniędzy.

oszukane osoby best of shop
Oszukane osoby przez Best of Shop zrzeszają się w sieci. Kolejne dziesiątki osób informują o przestępstwie.

Nie wiedziałam, że żyjąc uczciwie przez tyle lat spotkam się z taką ignorancją państwa, które powinno mi pomóc, bo stałam się ofiarą perfidnego oszustwa. Byłam na policji, szukałam pomocy i cały czas mnie zlewano. Chciałam odzyskać jedynie swoje pieniądze, a nie odzyskałam nawet poczucia bezpieczeństwa we własnym kraju, który powinien chronić ofiary, a nie oszustów. Wierzę, że ten artykuł wpłynie w jakiś sposób na działania przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Takich jak ja są dziesiątki. Ktoś musi usłyszeć o naszym problemie i przestrzec innych przed Best of Shop. Facebook jest głuchy na nasze apele.

Mówi mi podczas rozmowy p. Monika – jedna z oszukanych kobiet

Ubrania bez metek, podróbki i blokada wiadomości

Z licznych wiadomości, które dostaliśmy wynika, że oferowany towar to po prostu podróbki. Ubrania nie zawierają jakichkolwiek metek producenta, a często nie okazują się nawet tymi, które ofiara zamawiała. Każda próba nawiązania kontaktu z administracją fanpage kończy się zawsze tak samo zablokowaniem klienta. Zgodnie z art. 305 ustawy prawo własności przemysłowej kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.  Jeżeli jednak sprawca uczynił sobie z popełnienia takiego przestępstwa stałe źródło dochodu albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5. Wobec niezbitych dowodów na istnienie w sieci przestępczego procederu, postanowiliśmy przekazać zgromadzone przez nas materiały Prokuraturze Rejonowej w Warszawie oraz Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Oszukany przez Best of Shop? Co zrobić dalej

Jeśli również zostałeś oszukany przez administratora strony Best of Shop pamiętaj, że w każdej chwili możesz złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w najbliższej jednostce policji. Przestępstwo oszustwa (art. 286) jest ścigane z urzędu, a za jego popełnienie grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Jeśli chciałbyś podzielić się z nami swoimi doświadczeniami związanymi z Best of Shop – skontaktuj się ze mną już teraz.

We współpracy z kilkoma ogólnopolskimi redakcjami prowadzimy dziennikarskie śledztwo celem ujawnienia rzeczywistej tożsamości osób odpowiedzialnych za dokonanie licznych oszustw na terenie całego kraju. Wesprzyj nasze działania i i dołóż swoją cegiełkę do pozwu zbiorowego przeciwko Best of Shop.